Ivan Bunin - Lehký dech

Obrázek k článku Ivan Bunin - Lehký dech - atelier_krupka_2015_010 Obrázek k článku Ivan Bunin - Lehký dech - atelier_krupka_2015_011

V roce 2013 vydalo nakladfatelství Ve stráni jako scou 30. publikaci. Z ruštiny přeložil Jan Zábrana. Grafická úprava, ruční sazba písmem Garamond italic-Monotype a tisk Ateliér Krupka. Vydáno 25 číslovaných výtisků, z toho 7 autorských, naručně čerpaném rustikálním papíru LMK.

Cena: 2.000.- Kč

ISBN 978-80-87085-07-3

Na hřbitově, nad vršíčkem čerstvě nasypané hlíny, stojí nový dubový kříž, pevný, těžký a hladký. Pošmourné dubnové dny: pomníky rozlehlého okresního hřbitova je skrz holé stromy dosud zdaleka vidět a chladný vítr zvučí a zvoní v porcelánovém věnci u paty kříže. Do dřeva kříže je zasazen dost velký, vypouklý porcelánový medailón a v něm je fotografie gymnazistky s radostnýma, překvapivě živýma očima. To je Olja Meščerská. Jako děvče se ničím nelišila od houfu hnědých gymnazijních sukýnek: co jiného se o ní dalo říci než to, že je jedním z těch hezkých, bohatých a šťastných děvčátek, že je nadaná, ale dovádivá a že bere  na příliš lehkou váhu kázání, která ji uštědřuje třídní profesorka?